| All returns accepted | ReturnsNotAccepted |
|---|---|
| Material | Metal |
| Collection | Studio |
| Brand | Modway |
| Model | EEI-198-WHI |
| MPN | EEI-198-WHI |
| Color | White |
| Type | Office Chairs |
| Style | Modern |
| Item Height | 41" |
| Item Width | 22" |
| Item Length | 22" |
| Category | Office Chairs |
| Fabric | Metal |
Check the listing for details. Modway Studio Modern Style Vinyl and Steel Office Chair in White. Color: White, Condition: New. Listed at 101.96 USD. Propel your way to a more modern, progressive you. Studio features a sleek sling-like back and aerodynamic arms to maximize the momentum. Fitted with padded armrests and a shiny chrome-plated steel frame, attract attention while preparing yourself for the tasks at hand. Studio also features a tension knob to personalize the “take off” experience of the back angle.Features:Materials: Vinyl, steelFinish: White, chromeAdjustable heightSpecifications:Product Dimensions: 41"H x 22"W x 22"DProduct Weight: 19 lbsWeight Capacity: (Chair) 331 lbs