| All returns accepted | ReturnsNotAccepted |
|---|---|
| Material | Fabric |
| Collection | Veer |
| Color | Blue |
| Type | Drafting Chairs |
| Item Height | 50" |
| Item Width | 26" |
| Item Length | 26" |
| Category | Drafting Chairs |
| Fabric | Fabric |
| MPN | EEI-1423-BLU |
| Brand | Modway |
| Style | Modern |
| Model | Modway EEI-1423 |
Check the listing for details. Modway Veer Modern Mesh Fabric & Metal Drafting Chair in Blue. Color: Blue, Condition: New. Listed at 174.99 USD. Chart new territory while seated from the comfort of the Veer drafting chair. Veer features a form-fitted breathable mesh back and padded waterfall mesh seat to keep your back and thighs posture perfect. Easily adjust the height of Veer's arms to match your seating position and height. Adjust the seat height with a one-touch pneumatic lift with hooded dual-wheel casters to ensure effortless gliding over carpeted offices. Complete with a foot ring and extra tall gas cylinder, Veer is a drafting chair built for the progressive minded. The Veer drafting chair is perfect for school, work, or home use.Features:Material: Mesh fabric, metalFinish: Blue, chrome90 degree flip-up armsTall drafting chairMesh covered foam seatStanding desk chairTall pneumatic gas cylinderSeat tilt tension controlSpecifications:Product Dimensions: 49.5"H x 26"W x 26"DProduct Weight: 34 lbsWeight Capacity: 331 lbs