| Number of Ports | 2 Pin |
|---|---|
| Wire Size | 18 AWG |
| Color | Black |
| MPN | MX150 |
| Gender | Male & Female |
| Brand | Molex |
| Maximum Operating Temperature (Actual) | 125°C |
| Type | Connectors |
| Body Material | Thermoplastic |
| Protection Against Liquids | Immersion up to 1 m |
| Termination Type | Nickel |
| IP Rating | IP67 |
| Connector Style | Pin |
| Maximum Operating Temperature (Nominal) | 125°C |
| Number of Pins | 2, 3, 4, 6, 8, 12, 16 and 20 (your selection) |
| Contact Material | Nickel |
| Number of Poles | 2 |
| Compatible Wire Gauge (AWG) | 18, 20 |
| Minimum Operating Temperature (Nominal) | -55°C |
| Compatible Mounting Type | Wire |
| Country/Region of Manufacture | United States |
| Protection Against Solids | Dust Tight |
Check the listing for details. Molex MX150 Wire Connector Harley Waterproof 6" Pigtail Assembled with CPA. Color: Black, Condition: New. Listed at 13.06 USD. Specifications Molex MX150 Sealed Connectors. Category: MX150 Connectors. Series: MX150. It also accommodates a wide range of SAE and UL insulated wire styles. Included: 1x Molex Wire Connector Male 6" wire.