| Actual Color | Black |
|---|---|
| Indoor/Outdoor | Indoor |
| Maximum Weight Capacity | 225 lb |
| Item Length | 35 in |
| Additional Parts Required | No |
| Department | Adults |
| Unit Type | lb |
| Seat Depth | 35 in |
| Item Height | 31 in |
| Seat Height | 31 in |
| Style | Contemporary |
| Frame Material | Metal |
| Features | Storage |
| Room | Living Room |
| Item Width | 35 in |
| Upholstery Fabric | 100% Polyester |
| Assembly Status | Fully Assembled |
| Color | Black |
| Set Includes | Chair |
| Backrest Height | 31 in |
| Brand | Unbranded |
| Type | Accent Chair |
| Assembly Required | No |
| Item Weight | 14.3 lb |
Check the listing for details. Mongolian Faux Fur Oversized Moon Chair W/ Comfortable Design Relaxing/Gaming US. Color: Black, Condition: New. Listed at 66.07 USD. Accent any room with this Mongolian Faux Fur Oversized Moon Chair, Multiple colors. No assembly is required. Chair style: Armchair. Made of faux fur. Cushion fabric: Faux Fur, Polyester. Material: Faux Fur.