| Shape | Round |
|---|---|
| Size | Round |
| Fill Material | Clothing |
| Firmness | Medium Firm |
| Year Manufactured | 2020-Now |
| Maximum Weight Capacity | 40 |
| Item Length | 20 in |
| Additional Parts Required | No |
| Department | Adults |
| Manufacturer Warranty | 1 Month |
| Item Height | 12 |
| Style | Moroccan |
| Maximum Height | 11 |
| Features | Embossed |
| Room | Living Room |
| Item Width | 20 in |
| Upholstery Fabric | Leather |
| Minimum Height | 5 |
| Pattern | Tufted |
| Assembly Status | Fully Assembled |
| Required Tools | No |
| Color | Black |
| Material | Leather |
| Brand | Handmade |
| Type | Pouf |
| Packaging | Box |
| Theme | Ottaman |
| Original/Reproduction | Original |
| Country/Region of Manufacture | Morocco |
| Item Weight | 5 lb |
Check the listing for details. Moroccan Handcrafted Leather Pouf, handmade leather pouf, White and black pouf,. Color: Black, Condition: New. Listed at 74.20 USD. Crafted by skilled artisans in Morocco, this exquisite handmade leather pouf exudes elegance and charm.