| Shape | Square |
|---|---|
| Distance from Floor to Bottom | 12 in |
| Fill Material | Beans, Rice and Natural Fillers |
| Firmness | Medium |
| Item Length | 30 in |
| Additional Parts Required | No |
| Department | Unisex Baby & Toddler |
| Care Instructions | Do Not Wash |
| Manufacturer Warranty | 1 Month |
| Item Height | 16 in |
| Style | Moroccan |
| Personalized | No |
| Maximum Height | 16 in |
| Features | Carvings, Embossed, Folding, High Gloss, Inflatable, Mirrored, Storage Compartment, Tufted |
| Room | Home Office/Study |
| Item Width | 30 in |
| Upholstery Fabric | Leather |
| Minimum Height | 15 in |
| Pattern | Tufted |
| Assembly Status | Fully Assembled |
| Color | Brown |
| Material | Leather |
| Brand | hOme |
| Type | Ottoman |
| Packaging | Package |
| Original/Reproduction | Original |
| Theme | Nature |
| Country/Region of Manufacture | Morocco |
| Product Line | Noble House Artisan Boho |
Check the listing for details. Moroccan Pouffe Leather Boho New Home Decore Unstuffed Square 30'' Brown Ottoman. Color: Brown, Condition: New. Listed at 74.40 USD. If you'd like to save money, this is the best way. When you’re looking for an ottoman that embraces tradition, class, and unique beauty, look no further than a Redcity-crafts Moroccan Leather Pouf. A traditional footstool often found in Marrakesh, these beautiful pieces of furniture are handmade by professional artisans using age-old crafting techniques.