| For Gun Make | Universal |
|---|---|
| Gauge/Caliber | NA |
| Color | Black |
| Material | 6061-T6 Aluminum Alloy |
| MPN | MIU-RMR-P |
| Set Includes | Mount Adapter Only |
| Item Length | 1.772 in |
| Mounting | Picatinny |
| Brand | Mucitup |
| Ring Height | Low |
| Handedness | Ambidextrous |
| Type | Mount Set |
| Manufacturer Warranty | 1 Year |
| Item Height | 0.233 in |
| Model | MIU-RMR-PLM |
| For Gun Type | Rifle, Shotgun |
| Features | 6061-T6 Aluminum Alloy, Picatinny Adapter, Stainless Steel Screw Inserts |
| Mounting Location | Rail |
| Sport/Activity | Shooting |
| Country of Origin | China |
| Item Width | 1.083 in |
| Item Weight | 1.29 oz |
| UPC | 850073231142 |
Check the listing for details. MUCITUP RMR to Picatinny Adapter 6061-T6 Alloy, 21mm Base, Stainless Inserts. Color: Black, Condition: New, Made in China. Listed at 16.41 USD. Got an RMR-footprint optic but running Picatinny?. No problem. Perfect for anyone running RMR dots on multiple rigs. Swap between platforms without sacrificing strength or zero. Mount Type: 21mm Picatinny base to RMR footprint.