| Additional Parts Required | No |
|---|---|
| Assembly Required | No |
| Assembly Status | Fully Assembled |
| Brand | MUJI |
| Color | Brown |
| Country of Origin | Japan |
| Department | Adults |
| Features | Reclinable |
| Frame Material | Steel |
| Indoor/Outdoor | Indoor |
| Item Height | 53 cm |
| Item Length | 62.5 cm |
| Item Weight | Approx. 3.4 kg (Body only) / 4.0 kg (Total) |
| Item Width | 68 cm |
| Model | MUJI Floor Chair |
| Number of Items in Set | 2 (Chair and Cover) |
| Pattern | Solid |
| Personalized | No |
| Room | Dining Room |
| Set Includes | Chair |
| Style | Japanese Modern |
| Type | Floor Chair |
| Unit Quantity | 1 |
| Unit Type | Unit |
| Upholstery Fabric | 100% Cotton |
Check the listing for details. MUJI Floor Chair Large Brown Cotton Canvas 62.5x68x53cm Seating Japan Home. Color: Brown, Condition: New, Made in Japan. Listed at 208.39 USD. A large reclining floor chair from MUJI designed for comfortable low seating. Since we are using the Japanese list, the translation may be incorrect. Kind regards. Collector's Corner. This is not a prescription product.