| Color | Natural |
|---|---|
| Number of Items in Set | 1 chair and 1 cover |
| Pattern | Solid |
| Assembly Status | Fully Assembled |
| Indoor/Outdoor | Indoor |
| Set Includes | Chair, Cover |
| Item Length | 62.5 cm |
| Additional Parts Required | No |
| Brand | MUJI |
| Department | Adults |
| Type | Floor Chair |
| Assembly Required | No |
| Item Height | 53 cm |
| Model | MUJI Floor Chair |
| Frame Material | Steel |
| Style | Japanese |
| Theme | Simple |
| Features | Reclinable |
| Room | Dining Room, Living Room |
| Item Width | 68 cm |
| Item Weight | 5.7 kg |
| Upholstery Fabric | 100% Cotton |
Check the listing for details. MUJI Floor Chair Large with 100% Cotton Cover 3 Colors NEW. Color: Natural, Condition: New. Listed at 260.00 USD. MUJI Floor Chair Large with 100% Cotton Cover. Cloth material blend ratio Side fabric: 100% cotton. 3 Colors NEW. Can it be washed?. /How to wash?Can be washed with water.