| Return shipping will be paid by | Seller |
|---|---|
| All returns accepted | Returns Accepted |
| Item must be returned within | 30 Days |
| Refund will be given as | Money Back |
| Compatible Brand | works for many different brands of lift chairs |
| Speed | 18mm/s |
| Stroke | 200mm/7.87inches |
| Minimum install dimenson | 154mm/6.06inches |
| Color | Black |
| Compatible Model | can replace ML8-350 and ML18-022 |
| Material | Metal |
| Brand | MuLin |
| Department | Adults |
| Type | Linear Actuator Motor for Power Recliner Lift Chair Electric Sofa |
| Care Instructions | Do Not Wash |
| Model | ML8-350 |
| Max.Load | 1000N |
| Style | Modern |
| Personalized | No |
| Features | Mulin Linear Actuator Motor |
| Country/Region of Manufacture | China |
| Number of Items | 1 |
| Room | Indoor |
| Item Weight | 6 lb |
Check the listing for details. Mulin Linear Actuator Motor Kit Model ML8 ML8-350 for Power Recliner Lift Chair. Color: Black, Condition: New. Listed at 89.99 USD. Mulin Linear Actuator Motor Kit Model ML8 ML8-350 for Power Recliner Lift Chair Electric Sofa Mulin Recliner Motor Actuator Replacement Model ML8-350Mulin ML8-350 can replace ML18-022,the ML8 ML8-350 is the perfect choice for electric lounge chairsApplication in electric sofa, massage chair and etcThere are 2 Cable Connections in the front of the motor, 2 Pin Flat Round Power Transformer Connection, 5 Pin Hand Control Plug ConnectionStroke: 200mm/7.87inches, Minimum install dimenson: 154mm/6.06inches,Input:DC 28V 1.5A,Max.Load:1000N, Speed: 18mm/s Technical data: Model:ML8-350 Stroke:200mm/7.87inches Minimum install dimension:154mm/6.06inches Input:DC 28V 1.5A Max.Load:1000N Speed: 18mm/s If any questions, Please feel free to ask. We will answer you in 1 day!