| Body Material | Aluminum |
|---|---|
| Brand | Bryke Fasteners |
| Color | Chevron Blue |
| Common Uses | Race Car bodies, trailers, hobbies, Snow mobiles a |
| Grip Range | 1/4" - 3/8" |
| Head Size | Large Head: 5/8" OD |
| Manufacturer Part Number | 101-418x50 |
| Nail Material | Steel |
| Package Size | 50 ct. Bag |
| Part Brand | Bryke Fasteners |
| Product Type | Blind Rivet |
| Pull Type: | Multi Grip |
| Rivet Size | 3/16" |
| Surface Finish | Chevron Blue |
Check the listing for details. Multi Grip Large Head Chevron Blue Rivets 50ct Pop Racing Rivet IMCA Fasteners. Color: Chevron Blue, Condition: New. Listed at 10.95 USD. 3/16 Chevron Blue. Multi Grip Rivets. Grip Range 1/4" - 3/8". Bryke Racing Part# 101-418x50.