| Restocking Fee | No |
|---|---|
| Return shipping will be paid by | Buyer |
| All returns accepted | Returns Accepted |
| Item must be returned within | 30 Days |
| Refund will be given as | Money back or replacement (buyer's choice) |
| MPN | Does Not Apply |
| Termination Style | Pin |
| Series | TZ03 |
| Working Voltage | 100 VDC |
| Item Height | 4.8 mm |
| Capacitor Type | Variable |
| Minimum Operating Temperature | -25 °C (-13 °F) |
| Capacitance Rating | 6.8 pF - 45 pF |
| Maximum Operating Temperature | 85 °C (185 °F) |
| Shape | Round |
| Packaging | Bulk |
| Nominal Capacitance | 6.8 pF to 45 pF |
| Maximum Operating Voltage | 100 V |
| Capacitor Construction | Ceramic |
| Brand | Murata |
| Mounting Style | PCB Mount |
| Item Diameter | 6.0 mm |
| Type | Variable Capacitor |
Check the listing for details. Murata PCB Mount 6.8 pF to 45 pF Ceramic Variable Yellow TZ03 Trimmer Capacitor. Condition: New. Listed at 6.95 USD. Murata PCB Mount 6.8 pF to 45 pF Ceramic Variable Yellow TZ03 Trimmer Capacitor New old stock ceramic variable trimmer capacitor Manufacturer: Murata Type: TZ03 ( 6mm size lead type trimmer cap ) Model: TZ03P450F169 Nominal capacitance range: 6.8 pf to 45 pf Body dimensions: 4.8 mm high (not including PCB pins) x 6.0 mm diameter 2 PCB mount pins – 3.3 mm long spaced 5 mm apart Adjustment cross shaped (+) slot at top of case Q: 300 @ 1 MHz Rated voltage: 100 VDC Operating temperature: -25 to +85 °C Torque to rotate: 2.0 - 14.7 mNm