| Number of Items in Set | 1 |
|---|---|
| Pattern | Textured |
| Assembly Status | Part Assembled |
| Color | Red |
| Indoor/Outdoor | Indoor |
| Set Includes | Chair |
| Year Manufactured | 2022 |
| Maximum Weight Capacity | 300 lb |
| Item Length | 18 in |
| Brand | Jalil |
| Department | Adults |
| Type | Folding Chair |
| Assembly Required | No |
| Item Height | 43 in |
| Style | Modern |
| Frame Material | Iron |
| Features | Adjustable, Foldable, Padded Seat |
| Room | Bedroom, Living Room |
| Country of Origin | China |
| Item Width | 20 in |
| Item Weight | 10 lb |
| Upholstery Fabric | Velvet |
Check the listing for details. Muslim Prayer chair,Salah, for Elders,disable & Aged to pray. Color: Red, Condition: New, Made in China. Listed at 269.00 USD. Muslim Prayer chair,Salah, for Elders,disable & Aged to pray and read Quran Gift. Condition is New. Shipped with USPS Parcel Select / Ground Advantage.