| Materials sourced from | India |
|---|---|
| Country of Origin | India |
| Antique | No |
| Shape | Cushion |
| Occasion | Anniversary, Birthday, Christening, Christmas, Confirmation/Communion, Engagement, Father's Day, Graduation, Mother's Day, Valentine's Day, Wedding |
| Main Stone Width | 8 mm |
| Main Stone Color | Red |
| Gender | Male |
| Metal | Sterling Silver |
| Secondary Stone | Cubic Zirconia |
| Main Stone | Garnet |
| Vintage | No |
| Personalize | Yes |
| Ring Size | (4 to 16 US & Custom) |
| Main Stone Treatment | Not Enhanced |
| Department | Men |
| Main Stone Shape | Cushion |
| Base Metal | Sterling Silver |
| Gemstone Clarity Grade | Eye Clean |
| Style | Statement |
| Features | Nickel-Free |
| Unit Quantity | 1 |
| Number of Gemstones | 1 |
| Handmade | Yes |
| Main Stone Creation | Natural |
| Signed | Yes |
| Color | Silver |
| Cut Grade | Excellent |
| Sizable | No |
| Material | Stone, Gemstone |
| Total Carat Weight | 4 Ct |
| Modified Item | No |
| Brand | Shimra Jewels |
| Setting Style | Prong |
| Type | Ring |
| Metal Purity | 925 |
| Main Stone Depth | 6 mm |
| Customized | Yes |
| Era | 2024 |
| Theme | Special Occasion, Art, Beauty, Fashion & Costumes, Healing, Love, Western |
| Main Stone Length | 10 mm |
| Wholesale | Yes |
Check the listing for details. Natural Garnet Gemstone with 18K White Gold Plated Silver Men's Ring #334. Color: Silver, Condition: New without packaging, Made in India. Listed at 102.70 USD.