| Material | Plastic |
|---|---|
| Brand | Pemberly Row |
| Model | PR-4753-1545280 |
| MPN | PR-4753-1545280 |
| Color | Red |
| Type | Dining Chairs |
| Style | Modern |
| Item Height | 30" |
| Item Width | 20" |
| Item Length | 21" |
| Category | Dining Chairs |
| California Prop. 65 Warning | Yes |
| Upholstery Fabric | Plastic |
| Set Includes | Pemberly Row Dining Chair with Natural Wood Legs in Red (Set of 2 |
| Number of Items in Set | 1 |
| Countertop Material | Plastic |
| Firmness | Plastic |
| Frame Material | Plastic |
| Department | Dining Chairs |
| Compatible Brand | Pemberly Row |
| Product | Pemberly Row Dining Chair with Natural Wood Legs in Red (Set of 2 |
| Installation | Yes |
| UPC | 198508203396 |
Check the listing for details. Pemberly Row Dining Chair with Natural Wood Legs in Red (Set of 2). Color: Red, Condition: New. Listed at 173.91 USD. Crafted from molded plastic, they are easy to clean and sit atop four solid wood legs providing a sturdy foundation. Natural Wood Legs Add Warmth and Richness. Seat Width : 18.5. Seat Depth : 16. Seat Height : 17.5.