| Country of Manufacture | Malaysia |
|---|---|
| Material | Chenille |
| Brand | Pemberly Row |
| Model | PR-4753-2995197 |
| MPN | PR-4753-2995197 |
| Color | Gray |
| Type | Accent Chairs |
| Style | Mid-Century |
| Item Height | 32" |
| Item Width | 29" |
| Item Length | 31" |
| Category | Accent Chairs |
| California Prop. 65 Warning | Yes |
| Upholstery Fabric | Chenille |
| Set Includes | Pemberly Row Mid-Century Chenille Fabric Chair in Gray Finish |
| Number of Items in Set | 1 |
| Countertop Material | Chenille |
| Firmness | Chenille |
| Frame Material | Chenille |
| Department | Accent Chairs |
| Compatible Brand | Pemberly Row |
| Product | Pemberly Row Mid-Century Chenille Fabric Chair in Gray Finish |
| Installation | Yes |
| UPC | 198508764392 |
Check the listing for details. Pemberly Row Mid-Century Chenille Fabric Chair in Gray Finish. Color: Gray, Condition: New. Listed at 220.95 USD. Introduce functional elegance to your living space with the Pemberly Row gray chenille armchair. Upholstered in durable chenille fabric, this chair features high-density foam padding for a comfortable seating experience.