| Return shipping will be paid by | Buyer |
|---|---|
| All returns accepted | Returns Accepted |
| Item must be returned within | 30 Days |
| Refund will be given as | Money Back |
| Country of Manufacture | Malaysia |
| Material | Fabric |
| Brand | Pemberly Row |
| Model | PR-4753-1939964 |
| MPN | PR-4753-1939964 |
| Color | Gray |
| Type | Rocking Chairs |
| Style | Mid-Century |
| Item Height | 36" |
| Item Width | 26" |
| Item Length | 36" |
| Category | Rocking Chairs |
Check the listing for details. Pemberly Row Mid-Century Modern Tight Back Fabric Rocking Chair in Gray. Color: Gray, Condition: New. Listed at 305.99 USD. Rock your baby to sleep in comfort with the Pemberly Row Mid-Century Modern button-tufted Grey microfiber Rocking Chair. Founded atop two walnut-finished rockers, this piece is crafted with a solid wood frame, high-density foam padding which lends comfort to the seat. Upholstered in durable, high-quality fabric, this tasteful piece features elegant squared arms for convenience. Can be cleaned with a non-abrasive cleaning solution followed by a quick microfiber cloth. Removable rockers allow for simple delivery for tight spaces. Available in a variety of timeless colors, you're sure to find something that matches your decor"Features : Modern Mid-Century DesignIncludes: one (1) rocking chairDurable MaterialHigh density foam cushionIdeal comfortMaterial: Fabric, Solid woodChair Type: Arm Chairs, Lounge Chairs, Rocking ChairsRoom Setting: UniversalTufted CushionsCare: Wipe clean with damp clothImpeccable craftsmanship ensures long-lasting strength and durabilityAssembly required: YesSpecifications : Chair Dimensions : 36.5"H x 26"W x 36"DChair Weight : 31 lbChair Weight Capacity : 250 lbUpholstery Color : GrayUpholstery Material : FabricAssembly Required : Yes