| Return shipping will be paid by | Buyer |
|---|---|
| All returns accepted | Returns Accepted |
| Item must be returned within | 30 Days |
| Refund will be given as | Money Back |
| Country of Manufacture | Malaysia |
| Material | Fabric |
| Brand | Pemberly Row |
| Model | PR-4753-2119135 |
| Color | Blue |
| Type | Rocking Chairs |
| Style | Mid-Century |
| Item Height | 34" |
| Item Width | 28" |
| Item Length | 37" |
| Category | Rocking Chairs |
| California Prop. 65 Warning | Yes |
Check the listing for details. Pemberly Row Mid-Century Textured Fabric Rocking Chair in Dark Walnut/Blue. Color: Blue, Condition: New. Listed at 325.47 USD. The frame of the Pemberly Row Collection recalls a time when simplicity of profile was the height of style. The streamlined design of the rocking chair features subtly sloped wood arms, legs and rails that are finished in dark walnut, serving to highlight the blue seat covering.Features : Material: Solid rubber wood frameDark walnut finishFoam padding over pocket coilsTextured fabric upholsteryAttached back and seat cushionsExposed wood frame with dark walnut finishSpecifications : Chair Dimensions : 33.5"H x 28.5"W x 37"DSeat Dimensions : 21.5"H x 22"W x 21.5"DArm Height : 26.5"Product Weight : 34.5 lbsWeight Capacity : 300 lbsFrame Material : Solid WoodUpholstery Material : 100% PolyesterAssembly Required : Yes