| Country of Manufacture | Vietnam |
|---|---|
| Material | Solid Wood |
| Brand | Pemberly Row |
| Model | PR-4753-1473585 |
| MPN | PR-4753-1473585 |
| Color | Espresso |
| Type | Rocking Chairs |
| Style | Traditional |
| Item Height | 40" |
| Item Width | 28" |
| Item Length | 25" |
| Category | Rocking Chairs |
| Upholstery Fabric | Solid Wood |
| Set Includes | Pemberly Row Sleigh Glider Chair and Ottoman in Espresso/Beige Cu |
| Number of Items in Set | 1 |
| Countertop Material | Solid Wood |
| Firmness | Solid Wood |
| Frame Material | Solid Wood |
| Department | Rocking Chairs |
| Compatible Brand | Pemberly Row |
| Product | Pemberly Row Sleigh Glider Chair and Ottoman in Espresso/Beige Cu |
| Installation | Yes |
| UPC | 198508991095 |
Check the listing for details. Pemberly Row Sleigh Glider Chair and Ottoman in Espresso/Beige Cushion. Color: Espresso, Condition: New. Listed at 242.12 USD. The Sleigh design glider provides comfortable seating in the nursery, living room or office. Top quality steel ball bearing glides on both the chair and ottoman make the gliding action smooth and quiet.