| Return shipping will be paid by | Buyer |
|---|---|
| All returns accepted | Returns Accepted |
| Item must be returned within | 30 Days |
| Refund will be given as | Money Back |
| Country of Manufacture | Malaysia |
| Material | Microfiber |
| Brand | Pemberly Row |
| Model | PR-4753-1978148 |
| MPN | PR-4753-1978148 |
| Color | Gray |
| Type | Rocking Chairs |
| Style | Modern |
| Item Height | 38" |
| Item Width | 27" |
| Item Length | 28" |
| Category | Rocking Chairs |
Check the listing for details. Pemberly Row Tufted Back Microfiber Upholstered Rocking Chair in Light Gray. Color: Gray, Condition: New. Listed at 338.33 USD. Rock away the stress of the day with this Collin Light Gray Rocking Chair. Studio upholstered rocking chair. Mid-century modern styling lends a classic look that works well in contemporary interiors, while the gentle recline of the back lets you put your head back and rest. Ideal for living rooms and nurseries, this wooden-based rocker is available in a variety of colors to best match your home/ office palette.Features : Mid-Century Modern DesignUpholstery Material: FabricFurniture Pattern: Solid*Includes one (1) Contemporary RockerHigh density foam cushionStyle: Mid-Century, Contemporary, Transitional, GlamCare: Wipe/Spot with damp clothWeight Capacity: 300 lbImpeccable craftsmanship ensures long-lasting strength and durabilityAssembly required: NoSpecifications : Chair Dimensions : 37.5" x 27" x 27.5"Chair Weight : 46 lbChair Weight Capacity : 300 lbUpholstery Color : Light GrayUpholstery Material : MicrofiberAssembly Required : Yes