| Country of Manufacture | Vietnam |
|---|---|
| Material | Fabric |
| Brand | Pemberly Row |
| Model | PR-4753-2797416 |
| MPN | PR-4753-2797416 |
| Color | Gray |
| Type | Rocking Chairs |
| Style | Transitional |
| Item Height | 36" |
| Item Width | 40" |
| Item Length | 34" |
| Category | Rocking Chairs |
| California Prop. 65 Warning | Yes |
| Upholstery Fabric | Fabric |
| Set Includes | Pemberly Row Upholstered Fabric & Wood Rocking Chair in Gray |
| Number of Items in Set | 1 |
| Countertop Material | Fabric |
| Firmness | Fabric |
| Frame Material | Fabric |
| Department | Rocking Chairs |
| Compatible Brand | Pemberly Row |
| Product | Pemberly Row Upholstered Fabric & Wood Rocking Chair in Gray |
| Installation | Yes |
| UPC | 195493880908 |
Check the listing for details. Pemberly Row Upholstered Fabric & Wood Rocking Chair in Gray. Color: Gray, Condition: New. Listed at 715.49 USD. Prioritize aesthetics and relaxation as you select a chair with wooden inner framing and wooden legs. Wrapped in gray fabric upholstery, it features rolled arms, demi-wings, and horizontal channeling on a tight back.