| Country of Manufacture | Malaysia |
|---|---|
| Material | Fabric |
| Brand | Pemberly Row |
| Model | PR-4753-2654298 |
| MPN | PR-4753-2654298 |
| Color | White |
| Type | Rocking Chairs |
| Style | Mid-Century |
| Item Height | 38" |
| Item Width | 26" |
| Item Length | 38" |
| Category | Rocking Chairs |
| California Prop. 65 Warning | Yes |
| Upholstery Fabric | Fabric |
| Set Includes | Pemberly Row White Upholstered Brown Wood 2-Piece Chair and Ottom |
| Number of Items in Set | 1 |
| Countertop Material | Fabric |
| Firmness | Fabric |
| Frame Material | Fabric |
| Department | Rocking Chairs |
| Compatible Brand | Pemberly Row |
| Product | Pemberly Row White Upholstered Brown Wood 2-Piece Chair and Ottom |
| Installation | Yes |
| UPC | 198508105973 |
Check the listing for details. Pemberly Row White Upholstered Brown Wood 2-Piece Chair and Ottoman Set. Color: White, Condition: New. Listed at 594.86 USD. Inspired by mid-century modern design, the rocking chair and ottoman set creates a cozy corner in any layout. Made in Malaysia, this mid-century set includes one rocking chair and one ottoman crafted from solid wood upholstered in cozy boucle fabric.