| Style | Modern |
|---|---|
| Number of Items | 1 |
| Power Source | Battery Powered |
| Number of Light Sources | 80 |
| Control Method | Remote |
| Warranty Type | Limited |
| Lighting Method | Adjustable |
| Finish Types | Painted |
| Controller Type | IR Remote Control |
| Unit Count | 1.0 Count |
| Room Type | Bedroom, Living Room, galleries |
| Installation Type | Flush Mount |
| Material | Aluminum, Polycarbonate |
| Required Assembly | Yes |
| Model Number | EZL2439A |
| Efficiency | 88.24 lumens per watt |
| Switch Type | Remote |
| Model Name | EZL2439A |
| Specific Uses For Product | Cabinet, Home, Over Mirror, living room, wall mount |
| Included Components | 1 USB-C charging cables, 1 user manual, 2 screws , and 2 wall anc |
| Fixture Type | Removable |
| Brightness | 150 Lumen |
| Material Type | Aluminum, Polycarbonate |
| Light Color | 2700K Warm White/4500K Neutral White/6500K Cool White |
| Water Resistance Level | Not Water Resistant |
| Manufacturer Warranty Description | 2 year manufacture. |
| Item Weight | 0.41 Kilograms |
| Light Fixture Form | Picture |
| Other Special Features of the Product | Adjustable Color Temperature, Dimmable, Energy Efficient, Memory, |
| Bulb Base | E26 |
| Item Dimensions L x W x H | 16"L x 1.57"W x 0.6"H |
| Shade Color | Gold |
| Mounting Type | Wall Mount |
| Color | Gold |
| Wattage | 1.7 watts |
| Indoor Outdoor Usage | Indoor |
| Light Source | LED |
| Voltage | 5 Volts |
| Shade Material | Polycarbonate |
| Style Name | Modern |
| Size | 16inch |
| UPC | 726084713796 |
Check the listing for details. Picture Light for Wall, 4800Mah Rechargeable Wireless Remote, 16In Dimmable Magn. Color: Gold, Condition: New. Listed at 57.99 USD. Three Color Temperatures & Five Brightness: This magnetic gold painting light with 3 color adjustable lighting temperatures and five dimmable brightness (2700k/4500k/6500k for option). At EZVALO, we believe every piece of art deserves its own spotlight.