| option | Beige |
|---|---|
| Shape | Rectangular |
| Fill Material | Velvet |
| Firmness | Medium Soft |
| Year Manufactured | 2026 |
| Item Length | 47.20 in |
| Additional Parts Required | No |
| Department | Teens |
| Unit Type | Unit |
| Manufacturer Warranty | 1 Year |
| Item Height | 16.50 in |
| Style | Contemporary |
| Personalized | No |
| Features | Storage Compartment, Mirrored, Carvings |
| Unit Quantity | 1 |
| Room | Home Office/Study |
| Item Width | 15.70 in |
| Upholstery Fabric | Velvet |
| Assembly Status | Part Assembled |
| Required Tools | No Tools Required |
| Color | Pink |
| Material | Velvet |
| Brand | Unbranded |
| Type | Footstool |
| Packaging | Bulk, Individually Wrapped |
| Original/Reproduction | Modern Reproduction |
| Time Period Manufactured | Mid 20th Century (1941-1969) |
| Item Weight | 28.10 lb |
Check the listing for details. Pink Velvet Button Tufted Storage Ottoman Bench Upholstered with Metal Legs. Color: Pink, Condition: New. Listed at 209.95 USD. Perfect for bedrooms, living rooms, or any space in need of extra seating, storage, and style—this versatile bench combines classic charm with modern practicality, making it a must-have addition to your decor.