| Size | 440*350*250mm |
|---|---|
| MPN | PLC65P |
| Item Type | Plasma Cutter |
| technology | IGBT&Inverter |
| voltage | 110v/220v |
| Operation Mode | handheld |
| California Prop 65 Warning | No |
| Brand | PLASMARGON |
| Input Amperage | 65 amps |
| Cutting Thickness | 20mm |
| Cutting Width | 1mm |
| Product Weight | 4KG |
| Unit Quantity | 1 |
| Country of Origin | United States |
| UPC | 646874677377 |
Check the listing for details. PLC65P Plasma Cutter Machine 110V/220V 65A Pilot Arc IGBT DC Inverter Metal Cuts. Condition: New, Made in United States. Listed at 180.00 USD. PLC65P Plasma Cutter - PLASMARGON. Technology IGBT&Inverter Operation Mode Handheld. Plasma Cutter PLC 65P Pilot ARC. Professional Precision Plasma Cutting Solution. P80 Plasma Torch 1. Powerful Performance :10-60A output (60% duty cycle at 6A) cuts 15mm cleanly, 20mm max; air-powered for cost-saving use on carbon steel, alloys.