| Restocking Fee | No |
|---|---|
| Return shipping will be paid by | Buyer |
| All returns accepted | Returns Accepted |
| Item must be returned within | 60 Days |
| Refund will be given as | Money back or replacement (buyer's choice) |
| Plug Type | Type L |
| Color | Black |
| MPN | Plug L14 30 |
| Input Voltage | 120 V |
| Maximum Input Current | 21-30 A |
| Smart Home Compatibility | Not Applicable/Not Available |
| Brand | OZ-USA |
| Type | Electrical Plug |
| Number of Outlets | 1 |
| Recommended Environment | Indoor/Outdoor |
| Features | Locking Plug |
| Maximum Compatible Appliance Wattage | 100-200 W |
| Smart Home Protocol | Not Applicable/Not Available |
| Output Voltage | 250 V |
| Voltage Conversion | Not Applicable/Not Available |
Check the listing for details. Plug L14 30 30A 125/250V 30P Locking Generator Cable Twist Lock Cable Reliance. Color: Black, Condition: New. Listed at 10.49 USD. OZ-USA® electric locking plugs are designed to interlock when twisted to prevent accidental disconnection. Made with impact-resistant nylon housing. Plug L14 30 30A 125/250V 30P Locking electrical plug, 30A, 125/250 VAC,3-pole, 4-wire, NEMA L14-30, Internal self-centering cord clamp. Specifications: Wiring Style: StandardVoltage Rating: 125/250 VACNumber of Poles: 3Number of Wires: 4NEMA Plug Configuration: L14-30PAmperage Rating: 30AHousing Material: NylonColor: Black/WhiteUSA Shipping (California), USA Warranty: 1 year.