| Sleeper Size | Single |
|---|---|
| Custom Bundle | No |
| Firmness | Soft |
| Item Length | 40.16 in |
| Additional Parts Required | No |
| Personalize | Yes |
| Department | Kids, Teens, Adults |
| Care Instructions | Wipe Clean |
| Item Height | 41.30 in |
| Personalized | No |
| Style | Contemporary/Modern |
| Features | with High Backrest and Pillow, Arm Rest, Ergonomic, Space Saving, Glider Chair, Rocking, Rocking Chair |
| Item Width | 27.56 in |
| Pattern | Solid |
| Color | Ivory |
| Material | Cotton, Foam, Iron, teddy |
| Brand | Unbranded |
| Type | Glider Chairs/Nursery Rocking Chairs/Living Room Chairs |
| Seating Capacity | 250 LBS |
| Assembly Required | Yes |
| Packaging | Original |
| Original/Reproduction | Original |
| Theme | Modern & Cozy |
| Item Weight | 30.20 lb |
| Country of Origin | China |
| Personalization Instructions | No |
Check the listing for details. Plush Upholstered Teddy Fabric Rocking Glider Chair with High Backrest & Pillow. Color: Ivory, Condition: New, Made in China. Listed at 134.49 USD. Teddy Fabric Upholstered Nursery Rocking Glider Chair Modern Accent Armchair Padded Seat with High Backrest and Pillow,Rocking Chair Nursery Teddy Upholstered Glider Rocker Rocking Accent Chair, Armchair Comfy Side Chair for Living Room Bedroom Offices (Ivory+ Teddy + Foam ).