| Shape | Square |
|---|---|
| Distance from Floor to Bottom | Less Than 2 in |
| Size | 15.7"d X 15.7"w X 15.7"h |
| Included Components | 1 Bottom Panel, 1 Cushioned Lid, 1 Foldable Frame |
| Fill Material | Foam |
| Firmness | Medium |
| Material Type | Engineered Wood, Foam, Polyester |
| Maximum Weight Capacity | 400 lb |
| Item Length | Storage Ottoman |
| Fabric Type | Velvet |
| Additional Parts Required | No |
| Product Dimensions | 15.7"d X 15.7"w X 15.7"h |
| Base Type | Trestle |
| Required Assembly | Yes |
| Department | Unisex Baby & Toddler |
| Unit Type | lb |
| Care Instructions | Wipe with damp cloth |
| Item Height | Storage Ottoman |
| Style | Mid-Century Modern |
| Personalized | No |
| Features | Storage Compartment, Cushioned Top, Hidden Storage, Elegant Design, Interior Storage, Sturdy Build |
| Unit Quantity | 7 lb |
| Room | Bedroom |
| Item Width | Storage Ottoman |
| Base Material | Engineered Wood |
| Upholstery Fabric | Velvet |
| Item Dimensions D X W X H | 15.7"d X 15.7"w X 15.7"h |
| Assembly Status | Assembly Required |
| Maximum Weight Recommendation | 400 Pounds |
| Required Tools | No Tools Required |
| Top Material Type | Polyester |
| Color | Blue |
| Material | Polyester, Velvet, Engineered Wood, Foam |
| Frame Material Type | Engineered Wood |
| Item Depth | 15.7 Inches |
| Base | Engineered Wood |
| Brand | Unbranded |
| Type | Storage Ottoman |
| Product Care Instructions | Wipe With Damp Cloth |
| Packaging | Box |
| Style Name | Mid-century Modern |
| Item Dimensions | 15.7 X 15.7 X 15.7 Inches |
| Item Weight | 7 lb |
Check the listing for details. Plush Velvet Footrest Ottoman - Hidden Compartment, Mid-Century Modern Design. Color: Blue, Condition: New. Listed at 69.99 USD. Plush Velvet Footrest Ottoman. Item Height: Storage Ottoman Item Length: Storage Ottoman Item Width: Storage Ottoman Type: Storage Ottoman. Material: Velvet. Color: Blue Fill Material: Foam Upholstery Fabric: Velvet Shape: Square.