| Return shipping will be paid by | Buyer |
|---|---|
| All returns accepted | Returns Accepted |
| Item must be returned within | 30 Days |
| Refund will be given as | Money Back |
| Seat Depth | 19 in |
| Country/Region of Manufacture | United States |
| Style | Adirondack |
| Distance from Floor to Bottom | 18 in |
| Item Height | 39 in |
| Item Width | 30 in |
| Additional Parts Required | No |
| Material | Polyethylene (HDPE) | Dense Recycled Plastic |
| Original/Reproduction | Original |
| Assembly Status | Part Assembled |
| Type | Patio Chair |
| Features | water proof |
| FSC Certified | Yes |
| Year Manufactured | 2022 |
| Personalized | No |
| Item Length | 36 in |
| Number of Items in Set | 1 |
| Seating Capacity | 1 |
| Indoor/Outdoor | Outdoor |
| Seat Height | 18 in |
| Item Weight | 50 lb |
| Brand | American Patio Designs |
| Set Includes | Chair |
| Manufacturer Warranty | 20 Year |
Check the listing for details. Poly Adirondack Rocker | American Made by Amish Craftsmen. Condition: New. Listed at 349.00 USD. 20 Year Warranty Guaranteed not to crack, splinter, fade, peel, chip or rot.Handmade in AmericaIndividually made with care by Amish craftsmen (& craftswomen).99% Recycled Material Durable poly lumber is crafted from post-consumer milk jugs, & gives the look of painted wood without the maintenance.Stainless Steel HardwareMarine-grade quality hardware will not rust.All Weather ResistantUnaffected by all weather conditions, salt spray, oils & other environmental stresses.Zero Maintenance Requires no mandatory maintenance. Can be cleaned with soap & quick hose spray.