| Color | White |
|---|---|
| Indoor/Outdoor | Outdoor |
| Material | Polyvinyl Chloride (PVC) |
| Item Length | 6" |
| Additional Parts Required | No |
| Brand | POOLPURE |
| Type | Garden Hose End Pre Filter for Pool, Hot Tub, Spa |
| Unit Type | Unit |
| Assembly Required | No |
| Item Height | 2" |
| Model | PFYW003 |
| External Testing Certification | NSF |
| Features | High-Efficiency Filtration, Quick and Easy Installation, Multiple Uses, Long service life |
| Unit Quantity | 2 |
| Product Benefits | Greatly Reduces Chlorine, Heavy Metals, Odor |
| Item Width | 2" |
| Item Weight | 1.3 Pounds |
Check the listing for details. POOLPURE Garden Hose End Pre Filter for Pool, Hot Tub, Spa, Reduces Chlorine, 2P. Color: White, Condition: New. Listed at 47.49 USD. 【Quick and Easy Installation】Simply attach the hose to the pre-filter and turn it on. No professional is required. POOLPURE PFRW003 Pre-water filter performs for up to One camping season or three months, which will be based on water quality.