| Color | Blue |
|---|---|
| Material | Steel Frame, PVC, 600D Oxford |
| Set Includes | Carry-Bag, Chair, Storage Bag |
| Item Length | 34.2 in |
| Suitable For | Camping, Hiking, Indoor, Indoor/Outdoor, Backpacking |
| Brand | Unbranded |
| Type | Chair |
| Unit Type | Unit |
| Weight Capacity | 400 lb |
| Back Style | High Back |
| Item Height | 40.6 in |
| Frame Material | Steel |
| Features | Adjustable Backrest, Adjustable Pillow, Cup Holder, Foldable, Breathable, Lightweight, Portable |
| Unit Quantity | 1 |
| Item Weight | 15.4 lb |
| Seat Material | 600D Oxford |
| Item Width | 28.7 in |
Check the listing for details. Portable Camping Chair Hammock Chair 400lbs Swing Chair Adjustable Back Support. Color: Blue, Condition: New. Listed at 58.99 USD. ADJUSTABLE RECLINING BACKREST: This hammock chair features an adjustable backrest for customizable comfort; You can easily adjust the angle to suit your needs, whether you're relaxing, reading, or taking a nap; The high backrest provides full support for your back, allowing you to relax for hours; Simply adjust the strap to find the perfect position for ultimate relaxation.