| Actual Color | White |
|---|---|
| Pack Size | 4 Pack |
| Features | Slip-Resistant |
| Folded Item Height | 35.6 in |
| Folded Item Width | 18 in |
| Seat Depth | 19 in |
| Seat Height | 18 in |
| Seat Width | 18 in |
| Seat Back Height | 18 in |
| Seat Back Width | 18 in |
| Assembled Product Weight | 5.6 lb |
| Maximum Load Weight | 225 lb |
| Recommended Location | Indoor |
| Material | Steel |
| Frame Material | Steel |
| Seat Material | Resin |
| Fill Material | Resin |
| Assembled Product Dimensions (L x W x H) | 19.00 x 18.00 x 29.50 Inches |
Check the listing for details. PORTABLE FOLDING CHAIRS Resin Seat & Back Indoor/Outdoor Events. Condition: New. Listed at 85.26 USD. Featuring a smooth resin seat and back that is easy to wipe clean.