| Color | Off-white |
|---|---|
| Maximum Weight Capacity | 300 lb |
| Material | Velvet, Wood |
| Item Length | 14.2 in |
| Brand | Unbranded |
| Type | Storage Ottoman |
| Care Instructions | Wipe with Dry Cloth |
| Item Height | 16.5 in |
| Features | Storage Compartment |
| Room | Living Room |
| Item Width | 14.2 in |
Check the listing for details. Round Ottoman Storage Set of 2 Velvet Pouf Makeup Footstool Living Room New. Color: Off-white, Condition: New. Listed at 104.99 USD. Unlike ordinary stools, it resists sinking and provides lasting support for extended sitting. 【Multifunctional Use】This storage ottoman is also prefect to be a vanity stool; it also can be a footrest stool, entryway stool, or even a piano stool.