| Country of Origin | India |
|---|---|
| Shape | Round |
| Distance from Floor to Bottom | Na |
| Fill Material | Na |
| Firmness | Soft |
| Year Manufactured | 2023 |
| Maximum Weight Capacity | Na |
| Item Length | 18'' Inches |
| Additional Parts Required | No |
| Buyer Note: | Only Color Same Pattern Assorted |
| Department | Adults |
| Care Instructions | Machine Wash Cold |
| Manufacturer Warranty | NA |
| Item Height | 13" Inch |
| Style | Indian |
| Maximum Height | 13" iNCH |
| Personalized | No |
| Features | Storage Compartment, Zip Closure At The Bottom Of The Pouf |
| Room | Bedroom |
| Item Width | 18'' Inches |
| Upholstery Fabric | 100% Cotton |
| Minimum Height | 13" Inch |
| Pattern | Patchwork |
| Assembly Status | Fully Assembled |
| Required Tools | Na |
| Color | Multicover |
| Material | 100% Cotton |
| California Prop 65 Warning | NA |
| Brand | Handmade |
| Type | Pouf |
| Packaging | NA |
| Model | 21 |
| Theme | Art |
| Original/Reproduction | Original |
| Time Period Manufactured | 21st Century (2000-Now) |
| Buyer Note:: | Only Color Same Pattern Assorted |
| Item Weight | 0.500 GM |
| Product Line | Hand Printed |
Check the listing for details. Round Pouf Cover Indian Beige Cotton Seat Footstools Decor Patchwork Moroccan. Color: Multicover, Condition: New, Made in India. Listed at 33.29 USD. Usage - Floor Pillow / Ottoman / Pouf / Footstool etc. - Pouf Cover has Maroon with Multi Color Patchwork Pattern. New multicolored Hand-crafted Ottoman cover or pouf cover or stool cover.These are authentic styles Beautiful ottoman studded with Heavy Embroidery.