| Return shipping will be paid by | Buyer |
|---|---|
| All returns accepted | Returns Accepted |
| Item must be returned within | 30 Days |
| Refund will be given as | Money back or replacement (buyer's choice) |
| Chair Height | 33.50 in |
| Seat Depth | 16.50 in |
| Model | Ruiz |
| Country/Region of Manufacture | Vietnam |
| Department | Adults |
| Style | Farmhouse |
| Table Length | 31.50 in |
| Assembly Required | Yes |
| Material | Acacia Wood + Outdoor Mesh |
| Chair Depth | 24.25 in |
| Chair Width | 21.50 in |
| Assembly Status | Part Assembled |
| California Prop 65 Warning | This product can expose you to chemicals including Di(2-ethylhexyl) phthalate (DEHP), which are known to the State of California to cause cancer and birth defects or other reproductive harm.For more information go to www.P65Warnings.ca.gov. |
| Type | Dining Set |
| Features | Solid wood |
| Color | Multiple Options |
| Chair Color | Multiple Options |
| MPN | Does not apply |
| Table Shape | Square |
| Table Height | 30.00 in |
| Number of Items in Set | Five-Piece |
| Seating Capacity | Up to 4 |
| Tabletop Material | Acacia |
| Seat Height | 19.00 in |
| Item Weight | 84.87 lb |
| Brand | GDFStudio |
| Set Includes | Chairs |
| Tabletop Color | Multiple Options |
| Cushions Included | No |
| Manufacturer Warranty | 3 Months |
| Table Width | 31.50 in |
Check the listing for details. Ruiz Outdoor Acacia Wood 4 Seater Square Dining Set with Mesh Seats. Color: Multiple Options, Condition: New. Listed at 538.34 USD. If dinnertime at home has you yawning, this outdoor patio dining set will be a breath of fresh air - stylishly modeled after the iconic mid-century aesthetic of yesteryear, they impart a modern and contemporary feeling to any backyard living area in need of revitalization. The included set of four chairs are composed of solid acacia wood and durable, weather-resistant outdoor mesh - the similarly-hewn square dining table they share features a chic, easy-to-clean slatted table top and curvy, carved legs. Includes: One (1) Dining Table and Four (4) Dining Chairs Frame Material: Acacia Wood Seat Material: Outdoor Mesh Frame Finish: Optional Mesh Color: Black Hand-Crafted Details Some Assembly Required Table Dimensions: 31.50 inches deep x 31.50 inches wide x 30.00 inches high Chair Dimensions: 24.25 inches deep x 21.50 inches wide x 33.50 inches high Chair Seat Dimensions: 16.50 inches deep x 16.25 inches wide x 19.00 inches high Chair Arm Height: 24.50 inches PROP 65 WARNING