| Material | Wood |
|---|---|
| Brand | Best Quality Furniture |
| Model | D150-SC |
| MPN | D150-SC |
| Color | Beige |
| Type | Dining Chairs |
| Style | Transitional |
| Item Height | 39" |
| Item Width | 19" |
| Item Length | 24" |
| Category | Dining Chairs |
| California Prop. 65 Warning | Yes |
| Upholstery Fabric | Wood |
| Set Includes | Rustic Natural Wood Dining Chairs (Set of 2) with Beige Linen Fab |
| Number of Items in Set | 1 |
| Countertop Material | Wood |
| Firmness | Wood |
| Frame Material | Wood |
| Department | Dining Chairs |
| Compatible Brand | Best Quality Furniture |
| Product | Rustic Natural Wood Dining Chairs (Set of 2) with Beige Linen Fab |
| Installation | Yes |
| UPC | 630148275857 |
Check the listing for details. Rustic Natural Wood Dining Chairs (Set of 2) with Beige Linen Fabric. Color: Beige, Condition: New. Listed at 166.78 USD. The chairs are constructed with MDF and solid wood with a rustic, natural finish. Assembly is required. Color/Finish: Rustic Wood and Beige Linen Upholstery. Rustic Wood. Beige Linen fabric. MDF + Solid Wood.