| Brand | Unbranded |
|---|---|
| Handmade | Yes |
| Color | Multicolor |
| Assembly Required | No |
| Type | Decorative Basket |
| Shape | Oval |
| Item Length | 10.5 in |
| Personalize | No |
| Item Height | 3.5 in |
| Suitable For | Indoor |
| Mounting | Free Standing |
| Size | Medium |
| Item Width | 9 in |
| Material | Wood |
| Features | Durable, Non-Lidded |
| Number of Compartments | 1 |
| Style | Rustic |
| Number of Items in Set | 1 |
Check the listing for details. Rustic Twig Woven Splint Oval Basket Multicolor Wood Base Farmhouse Decor 10.5". Color: Multicolor, Condition: Used. Listed at 32.26 USD. Handcrafted oval basket features a rustic twig and splint construction with a solid wood base. Style: Rustic, Primitive, Farmhouse. Material: Wood, Twig, Reed. Type: Oval Woven Basket.