| Return shipping will be paid by | Buyer |
|---|---|
| All returns accepted | Returns Accepted |
| Item must be returned within | 30 Days |
| Refund will be given as | Money Back |
| Style | Modern |
| Item Height | 6 in |
| Item Width | 54 in |
| Fill Material | Polyester/Polyfill |
| Material | Polyester |
| California Prop 65 Warning | WARNING: This products contains chemicals known to the State of California to cause cancer, and birth defects or other reproductive harm. ADVERTENCIA: Este producto coniene productos quimcos reconocidos por el estado de California que provocan cáncer, defectos de nacimiento u otros danos reproductivos For more information go to https://www.p65warnings.ca.gov/ |
| Pattern | Solid |
| Type | Cushion Set |
| Features | Removable Cover |
| Color | AD107 |
| MPN | N/A |
| Item Length | 75 in |
| Number of Items in Set | Five-Piece |
| Brand | Unbranded |
| Suitable For | Daybed |
Check the listing for details. S4 Full Size 5PC Pipe Daybed Mattress Cushion Bolster Pillow Complete Set AD107. Color: AD107, Condition: New. Listed at 535.99 USD. S4 Full Size 5PC Pipe Daybed Mattress Cushion Bolster Pillow Complete Set AD107 Item#:8837 Product Detail Brand NewStyle-4 Full Size 5 PC Pipe Trim Complete Combo Set AD107Premium Foam MattressFoam Density: (D30) 1.8 PCF High-Density and Dacron Wrap 3-Layers Foam Mattress: Foam + Fiberfill + Dacron Wrap1 x Full Foam Mattress and Cover: 75"(A) x 54"(B) x 6"(C) 3-Layers Pillow Insert: Polyester Fiberfill + Fiber Wrap + Dacron Wrap2 x Bolster Pillow Cover and Insert: * 2700 Gram Fiberfill Per Bolster * Dimension: 52" x 8"2 x Back Pillow Cover and Insert: * 1600 Gram Fiberfill Per Back Pillow Insert * Dimension: 28" x 20" x 5"Color: AD107 Edge Trim: Piped Edge (same color) Packaging: Vacuum Packed Fabric: 230 Gram Polyester UpholsteryWater Repellent *Not Water Proof*Hidden ZipperAllow 48 hours to restore back to original thickness after opening packageCovers and Inserts are packed individually *assembling required*Tips: Please cover or store cushion pillow in rainy seasonCleaning: Soap clean and then rinse off with water hose. Outdoor durable!Quantity: 1Small Freight Item THANK YOU FOR VISITING