| Restocking Fee | No |
|---|---|
| Return shipping will be paid by | Seller |
| All returns accepted | Returns Accepted |
| Item must be returned within | 30 Days |
| Refund will be given as | Money Back |
| Brand | Modway |
| MPN | EEI-6689-LGR-BLK |
| Color | Light Gray Black |
| Type | Sofas and Armchairs |
| Item Height | 30.5 in |
| Item Length | 30 in |
| Item Width | 36 in |
| 'PBI_Materials'[materials] | Fabric |
| Upholstery Fabric | Polyester |
| Material | Upholstered Fabric |
| 'PBI_Materials'[EBayMaterials] | Upholstered Fabric |
| Number of Drawers | N/A |
| Number of Items in Set | 1 |
| Number of Shelves | N/A |
| Number of Draws | N/A |
Check the listing for details. Sable Upholstered Fabric Armchair in Light Gray Black. Color: Light Gray Black, Condition: New. Listed at 429.00 USD. Sable Upholstered Fabric Armchair in Light Gray Black Item Description Add a dash of contemporary retro style to your living space with the Sable Armchair. Boasting a forward-thinking design complemented by a rounded open profile, this accent lounge chair is a guaranteed ambiance enhancer for any room. Upholstered in heathered fabric, the Sable living room chair radiates a vintage allure with a subtle speckled pattern and soft texture. Anchored by a sturdy wood frame, the four wooden legs seamlessly ascend to support the wrap-around backrest. This chair's comfortably padded oversized seat cushion offers both support and comfort. Whether placed in a living room, accentuating a home office area, or offering a cozy reading nook, the Sable Armchair doesn't just occupy space—it transforms it. Includes non-marking foot pins for maximum floor protection. Assembly Required. Weight Capacity: 331 lbs. Set Includes: One - Sable Armchair Features: Rounded Open Profile Oversized Seat Cushion Wood Frame Soft Heathered Fabric Foam Padding Non-Marking Foot Pins Assembly Required Dimensions: Overall Product Dimensions: 30"L x 36"W x 30.5"H Seat Dimensions: 27"L x 28"W x 17.5"H Armrest Dimensions: 6.5"W x 26.5"H Cushion Thichkness: 0.5"H Backrest Width: 6.5"W Why Shop Modway? We offer many payment options, including paypal, credit card We offer a 30 Return Policy. All our items are brand new, in box. We offer a 1 year warranty on each item. Fast and Friendly customer service Our warehouse is conveniently located at: 329 Wyckoff Mills Rd Hightstown, NJ 08520