| All returns accepted | ReturnsNotAccepted |
|---|---|
| Brand | Safavieh |
| Color | NATURAL |
| Item Height | 36" |
| Item Length | 20.7" |
| Item Width | 17.3" |
| Type | Dining Chairs |
| MPN | AMH8511D |
Check the listing for details. Safavieh BURRIS SIDE CHAIR, Reduced Price 2172728092 AMH8511D. Color: NATURAL, Condition: Open box. Listed at 84.00 USD. Safavieh's Open Box Furniture ***Reduced price with free shipping*** Item DescriptionA modern twist on a dining room favorite, this adaptation of the classic Burris side chair gets a fashion edge with a combination of natural finishes. Crafted of sustainable rubber wood, this set of two brings comfort and style to the table. Product Details: Category:Dining ChairsColor:NaturalWood Color:NaturalFinish and Surface Treatments:Nc CoatingWood Content:100% RubberwoodDimensions (W * D * H):17.3" X 20.7" X 36"Weight:11 lbs.Weight Capacity:225 lbs.Country:MalaysiaIntended / Approved Use:Residential Use OnlySeat Dimensions (W * D * H):17.3" X 16.9" X 17.70"Assembly Required:Yes View Assembly Instructions Shipping & HandlingAll items are shipped within 1-3 business day(s) after we received clear payment within the Continental 48 US states. All of our shipping services are provided by FedEx. All items must be shipped individually and cannot be picked up. We DO NOT ship to PO Boxes or APO/FPO's. ALL SALES ARE FINAL. Contact UsIf you have questions or comments please contact us by clicking on the contact seller link. We typically reply to e-mail within 24 hours (Monday-Friday business hours). © Pacific Home.All rights reserved