| All returns accepted | ReturnsNotAccepted |
|---|---|
| Brand | Safavieh |
| Color | WHITE / NAVY |
| Item Height | 46.5" |
| Item Length | 25.5" |
| Item Width | 19.75" |
| Type | Outdoor Bar Stools |
| MPN | PAT7534D |
Check the listing for details. Safavieh CALIFORNIA BAR STOOL, Reduced Price 2172743960 PAT7534D. Color: WHITE / NAVY, Condition: Open box. Listed at 150.00 USD. Safavieh's Open Box Furniture ***Reduced price with free shipping*** Item DescriptionLend a cozy and relaxed touch to outdoor entertaining with our California bar stool. It updates the time-honored French bistro chair with a white and navy color palette. Its hugging silhouette and woven contours embrace the body comfortably. Featuring faux wicker elegantly wrapped around an aluminum frame, our armchair captures textural beauty that can withstand the effect of sun, rain, and heat. Our stylish and weather-friendly chair remains perfect for styling an outdoor bar or provides casual seating for a patio or terrace. Product Details:Category:Outdoor Bar StoolsColor:White / NavyFinish and Surface Treatments:Powder CoatingContents:Aluminum / WickerMetal Color:GoldMetal Type:AluminumDimensions (W * D * H):19.75" X 25.5" X 46.5"Weight:10 lbs.Weight Capacity:352.8 lbs.Country:VietnamIntended / Approved Use:Residential Use OnlySeat Dimensions (W * D * H):17.3" X 17.75" X 29.50"Assembly Required:No Shipping & HandlingAll items are shipped within 1-3 business day(s) after we received clear payment within the Continental 48 US states. All of our shipping services are provided by FedEx. All items must be shipped individually and cannot be picked up. We DO NOT ship to PO Boxes or APO/FPO's. ALL SALES ARE FINAL. Contact UsIf you have questions or comments please contact us by clicking on the contact seller link. We typically reply to e-mail within 24 hours (Monday-Friday business hours). © Pacific Home.All rights reserved