| All returns accepted | ReturnsNotAccepted |
|---|---|
| Brand | Safavieh |
| Color | TAUPE |
| Item Height | 43.5" |
| Item Length | 23" |
| Item Width | 22.5" |
| Type | Bar Stools |
| MPN | FOX6222B |
Check the listing for details. Safavieh DYLAN BAR STOOL, Reduced Price 2172728100 FOX6222B. Color: TAUPE, Condition: Open box. Listed at 189.00 USD. Safavieh's Open Box Furniture ***Reduced price with free shipping*** Item DescriptionThe relaxing silhouette and designer details of this Dylan Bar Stool brings uncompromising style to any dining area. Soft beige linen is given a glamorous treatment with shining nail head trim, and espresso-finished legs make Dylan absolutely timeless. Product Details: Category:Bar StoolsColor:Taupe / EspressoWood Color:EspressoFinish and Surface Treatments:Lacquer CoatingWood Content:RubberwoodFabric:LinenFill Material:FoamMetal Color:SilverMetal Type:IronDimensions (W * D * H):22.5" X 23" X 43.5"Weight:25.3 lbs.Weight Capacity:275 lbs.Intended / Approved Use:Residential Use OnlySeat Dimensions (W * D * H):18.5" X 18" X 29.5"Assembly Required:Yes View Assembly Instructions Shipping & HandlingAll items are shipped within 1-3 business day(s) after we received clear payment within the Continental 48 US states. All of our shipping services are provided by FedEx. All items must be shipped individually and cannot be picked up. We DO NOT ship to PO Boxes or APO/FPO's. ALL SALES ARE FINAL. Contact UsIf you have questions or comments please contact us by clicking on the contact seller link. We typically reply to e-mail within 24 hours (Monday-Friday business hours). © Pacific Home.All rights reserved