| All returns accepted | ReturnsNotAccepted |
|---|---|
| Brand | Safavieh |
| Color | BLACK |
| Item Height | 36" |
| Item Length | 20" |
| Item Width | 21" |
| Type | Dining Chairs |
| MPN | DCH1401A-SET2 |
Check the listing for details. Safavieh FRIAR DINING CHAIR, Reduced Price 2172745788 DCH1401A-SET2. Color: BLACK, Condition: Open box. Listed at 122.00 USD. Safavieh's Open Box Furniture ***Reduced price with free shipping*** Item DescriptionThis Friar Dining Chair beautifully embodies all the best of classic-contemporary design. Traditionally styled with a timeless Windsor silhouette and slender double-crossed back, Friar is given a sleek modern update in a jet black finish. Sold in sets of two. Product Details:Category:Dining ChairsColor:BlackWood Color:BlackFinish and Surface Treatments:VeneerWood Content:Mdf Veneer / SolidwoodDimensions (W * D * H):21" X 20" X 36"Weight:22.93 lbs.Weight Capacity:185 lbs.Country:MalaysiaIntended / Approved Use:Residential Use OnlySeat Dimensions (W * D * H):17.32" X 16.73" X 17.91"Assembly Required:Yes Shipping & HandlingAll items are shipped within 1-3 business day(s) after we received clear payment within the Continental 48 US states. All of our shipping services are provided by FedEx. All items must be shipped individually and cannot be picked up. We DO NOT ship to PO Boxes or APO/FPO's. ALL SALES ARE FINAL. Contact UsIf you have questions or comments please contact us by clicking on the contact seller link. We typically reply to e-mail within 24 hours (Monday-Friday business hours). © Pacific Home.All rights reserved