| All returns accepted | ReturnsNotAccepted |
|---|---|
| Brand | Safavieh |
| Color | BLACK |
| Item Height | 36" |
| Item Length | 21" |
| Item Width | 20.5" |
| Type | Dining Chairs |
| MPN | AMH8500B |
Check the listing for details. Safavieh PARKER SPINDEL SIDE CHAIR, Reduced Price 2172731515 AMH8500B. Color: BLACK, Condition: Open box. Listed at 113.00 USD. Safavieh's Open Box Furniture ***Reduced price with free shipping*** Item DescriptionReviving the simple elegance of country charm for today’s stylish interiors, the Parker Side Chair is the perfect recreation of an Americana classic. Parker’s sleek black finish highlights its timeless spindle back, effortlessly complementing any décor. Sold in sets of two. Product Details: Category:Dining ChairsColor:BlackWood Color:BlackFinish and Surface Treatments:Nc CoatingWood Content:Malaysian OakDimensions (W * D * H):20.5" X 21" X 36"Weight:11 lbs.Weight Capacity:225 lbs.Country: Malaysia Intended / Approved Use:Residential Use OnlySeat Dimensions (W * D * H):17.3" X 16.3" X 17.3"Assembly Required:Yes View Assembly Instructions Shipping & HandlingAll items are shipped within 1-3 business day(s) after we received clear payment within the Continental 48 US states. All of our shipping services are provided by FedEx. All items must be shipped individually and cannot be picked up. We DO NOT ship to PO Boxes or APO/FPO's. ALL SALES ARE FINAL. Contact UsIf you have questions or comments please contact us by clicking on the contact seller link. We typically reply to e-mail within 24 hours (Monday-Friday business hours). © Pacific Home.All rights reserved