| Country of Manufacture | Taiwan |
|---|---|
| Material | Plastic |
| Collection | Stools |
| Brand | Safco |
| Model | 6605BL |
| MPN | 6605BL |
| Color | Black |
| Type | Bar Stools |
| Style | Transitional |
| Item Height | 25" |
| Item Width | 18" |
| Item Length | 18" |
| Category | Bar Stools |
| Upholstery Fabric | Plastic |
| Set Includes | Safco Steel Backless Counter Stool in Glossy Black - 18" W x 25"H |
| Number of Items in Set | 1 |
| Countertop Material | Plastic |
| Firmness | Plastic |
| Frame Material | Plastic |
| Department | Bar Stools |
| Compatible Brand | Safco |
| Product | Safco Steel Backless Counter Stool in Glossy Black - 18" W x 25"H |
| Installation | Yes |
| UPC | 073555660524 |
Check the listing for details. Safco Steel Backless Counter Stool in Glossy Black - 18" W x 25"H. Color: Black, Condition: New. Listed at 105.57 USD. Especially with Safco's Steel Backless Counter Stools. With solid steel construction, a built-in footrest that may help reduce fatigue, nylon glides and a glossy powder coat finish for durability, these stools perform as great as they look.