| Color | Grey + Silver |
|---|---|
| Material | Stainless Steel, PVC, Sponge |
| Mounting Type | Floor Standing |
| Assembly Required | Yes |
| 360° Rotation | Yes |
| Load-bearing Capacity | About 200kg/440.92 lbs |
| Total Adjustable Height | 81-90cm/31.9-35.4in |
| Adjustable Seat Height: | 47-56cm/18.5-22in |
| Seat Size(L*W) | 57*60cm/22.4*23.6in |
| Seat Thickness | 15cm/5.9in |
| Backrest Height | 54cm/21.3in |
| Armrest Spacing Width | 50cm/19.7in |
Check the listing for details. Salon Chair for Hair Stylist, 360° Rotating Barber Chair, Adjustable Salon Chair. Color: Grey + Silver , Condition: New. Listed at 134.30 USD. Specifications Color: Grey + Silver Style: Modern Process: Electroplating Material: Stainless Steel, PVC, Sponge Mounting Type: Floor Standing Assembly Required: Yes 360° Rotation: Yes Load-bearing Capacity: About 200kg/440.92 lbs Total Adjustable Height: 81-90cm/31.9-35.4in Adjustable Seat Height: 47-56cm/18.5-22in Seat Size(L*W): 57*60cm/22.4*23.6in Seat Thickness: 15cm/5.9in Backrest Height: 54cm/21.3in Armrest Spacing Width: 50cm/19.7in Package Size: 57*55*37cm/22.44*21.65*14.57in Gross Weight: 18.35kg/40.45 lbs Net Weight: 16.75kg/36.93 lbs Package Included 1* Barber Chair 1* English Installation Diagram Other Accessories for Assembly.