| All returns accepted | ReturnsNotAccepted |
|---|---|
| Country/Region of Manufacture | Unknown |
| Style | African Safari |
| Item Height | 22" |
| Item Width | 22 1/4" |
| Type | bench |
| Color | Brown |
| Item Length | 57" |
| Frame Material | Fabric |
| Brand | Sam Moore |
Check the listing for details. Sam Moore Wood Carved Elephant Motif Upholstered Bench. Color: Brown, Condition: Used. Listed at 950.00 USD. Sam Moore, a Laz-Z-Boy Company, Bedford, Virginia cherry finished wood carved Elephant bench with upholstered seat. Bench No: 10646. Bench measures: 22 1/4" deep (measured out to out at bottom of legs) x 57" wide (measured out to out of bottom of legs) x 22" high. Bench is upholstered in a decorative off white with brown accents African Safari type print. Bench is in very good condition. Minor imperfections due to age.