| Product overall size (W * D * H inch) | 38.5 x 22.8 x 35 |
|---|---|
| Convenient | Easy to assemble aluminum frame with a taut polyester fabric top |
| Frame | Steel tube with powder coating |
| Product weight | 13.2lbs |
| Lightweight | Weighs only 2.1 lbs so you can take it anywhere |
| Portable Design | Comes with a carry bag and strap,making it easy to transport and |
| Folding directions | stand on one side of the chair,step on the bottom bar of the fram |
| Capable | Holds up to 50 lbs |
| Model # | WFC-95200 |
| Compact Dimensions | Measures 20.5" D x 20.5" W x 37" H when assembled,with a seat hei |
| Versatile Folding Chair | Perfect for the beach,camping,or lawn,this chair features a highe |
| Product seat size (W * D * H inch) | 23 x 16 x 18 |
| Breathable Mesh Backrest | Designed for comfort,the breathable mesh backrest provides excell |
| Versatile Seating Solution | Designed for portability and comfort,this foldable stadium chair |
| Durable and Sturdy | Made with 600 x 300 denier polyester fabric,the chair is both dur |
| Efficient Seating Arrangement | This stadium seat is equipped with various compartments,including |
| Dimensions | Assembled: 21.2 in x 20.7 in x 14.8 in,Stored: 22" x 4.7",and Wei |
| Stable Stadium Seat | This foldable sports chair is designed with dual iron frames and |
| Ozark Trail camp kitchen dimensions | 56.7" x 16.1" x 32.1" |
| Multifunctional | Use it for camp site meals,beach outings,or even in your backyard |
| Brand | Unbranded |
| Portable | Includes carry bag with a shoulder strap |
| Type | Bench |
| Sand Feet | Prevent the table from sinking in soft ground |
| Ergonomic Backrest Design | This portable stadium seat features a lightweight steel frame,den |
| Weight Capacity (lbs.) | 400 |
| Seat height from ground | 19" |
| Portable & Compact | This bleacher seat is designed to fold effortlessly in a single m |
| Fabric | 600D polyester with PVC coating |
| Product dimensions | 31.2" L x 19.5" W x 31.8" H |
Check the listing for details. Seat with Backrest and Cushion, Portable Bleacher Chair with Shoulder Strap. Condition: New. Listed at 32.49 USD.