| Shape | Rectangular |
|---|---|
| Distance from Floor to Bottom | More Than 12 in |
| Fill Material | Foam |
| Firmness | Medium Firm |
| Year Manufactured | 2020-Now |
| Maximum Weight Capacity | 250 lb |
| Item Length | 17 in |
| Department | Adults |
| Unit Type | Unit |
| Care Instructions | Dry Clean Only |
| Manufacturer Warranty | 1 Month |
| Item Height | 17 in |
| Style | Contemporary |
| Maximum Height | 17 in |
| Features | Storage Compartment, Tufted |
| Unit Quantity | 1 |
| Room | Living Room |
| Item Width | 17 in |
| Upholstery Fabric | Polyester |
| Minimum Height | 17 in |
| Pattern | Tufted |
| Assembly Status | Assembly Required |
| Required Tools | No Tools Required |
| Color | White |
| Material | Fabric |
| Brand | seat4u |
| Type | Storage Ottoman |
| Packaging | Box |
| Time Period Manufactured | 21st Century (2000-Now) |
| Country of Origin | Vietnam |
| Item Weight | 13 lb |
| Product Line | Beckenham |
Check the listing for details. SEAT4U 17" Beckenham Cube Storage Ottoman in Off-White Fabric. Color: White, Condition: New, Made in Vietnam. Listed at 165.46 USD.