| Indoor Outdoor Usage | Indoor, Outdoor |
|---|---|
| Compatible Devices | Amazon Alexa, Google Assistant, Smartphone, Tablet |
| Power Source | Battery Powered |
| Connectivity Protocol | Bluetooth, Wireless |
| Controller Type | Amazon Alexa, Android, Google Assistant, iOS |
| Mounting Type | Wall Mount |
| Video Capture Resolution | 2048*1536, 2K |
| Color | 2-Cam-Kit |
| Number of Items | 1 |
| Included Components | Batteries |
| Number of Channels | 2 |
| Wireless Communication Technology | Wi-Fi, Wi-Fi Router 2.4 GHz & 5.0 GHz |
| Form Factor | Bullet |
| Viewing Angle | 166 Degrees |
| Installation Type | Wall-Mounted |
| Frame Rate | 15 frames_per_second |
| Wattage | 3 Watt-hours |
| Item dimensions L x W x H | 10 x 6 x 4 inches |
| Water Resistance Level | Waterproof |
| Flash Memory Installed Size | 32 GB |
| Batteries Required | Yes |
| Item Weight | 1.21 Kilograms |
| Optical Zoom | 6 x |
| Shape | Bullet |
| Focus Type | Auto Focus |
| Field Of View | 166 Degrees |
| Low light technology | Night Color |
| Zoom Type | Digital Zoom |
| Zoom Ratio | 6x |
| Alert Type | Motion Only |
| Room Type | Back Yard, Front Door, Garage, Hallway, Side Yard |
| Light Source Type | LED |
| Video Capture Format | MP4 |
| Specific Uses For Product | Inside, Inside; Amateur, Outside, Outside; Amateur, Outside; Prof |
| Unit Count | 2.0 Count |
| Photo Sensor Technology | CMOS |
| Item Length | 10 |
| Item Height | 4 |
| Item Width | 6 |
| Style | 2-Cam-Kit |
Check the listing for details. Security Cameras Wireless Outdoor Home System, True 2K HD Night 2-Cam-Kit. Color: 2-Cam-Kit, Condition: New. Listed at 176.83 USD.